Bandomasis važiavimas – ką svarbu žinoti

Automobiliai Automobilių naujienos

Perkant automobilį bandomasis važiavimas (angl. test drive) yra tiesiog būtinas. Tai yra viena iš geriausių galimybių suprasti ar jūsų pasirinktas automobilis galėtų tapti puikia investicija. Ir tai yra būtina ne tik tuomet, kai jūs automobilį norite įsigyti tiesiai iš automobilių salono, tačiau ir tais atvejais, kai renkatės padėvėtą transporto priemonę (pastaruoju atveju bandomasis važiavimas yra net svarbesnis).

Todėl siūlome susipažinti su praktiškais patarimais, kurie padės ne tik sėkmingai atlikti bandomąjį važiavimą, tačiau taip pat ir pasirinkti jums tinkamą automobilį.

Prieš bandomąjį važiavimą…

  • Atlikite automobilių paiešką. Ieškoti automobilio turėtumėte atsižvelgdami į savo keliamus reikalavimus transporto priemonei ir į numatytą biudžetą.
  • Susitarkite su automobilių pardavėjais. Kai pasirinksite jūsų pagrindinius kriterijus atitinkančius automobilius, susitarkite su jų pardavėjais dėl automobilių apžiūros ir bandomojo važiavimo. Naudinga tą pačią dieną susitikimus suplanuoti su daugiau nei keliais pardavėjais ir tai daryti šviesiuoju paros metu.
  • Su savimi turėkite vairuotojo pažymėjimą. Vykdami apžiūrėti pasirinkto automobilio, nepamirškite su savimi pasiimti vairuotojo pažymėjimo – antraip negalėsite atlikti bandomojo važiavimo.
  • Vykite kartu su draugu ar artimu žmogumi. Geriausia, jei žmogus su kuriuo vyksite apžiūrėti automobilio, išmanytų apie transporto priemones ir būtų patyręs šioje srityje. Tačiau net jei tokio žmogaus nepažįstate, į sutikimą su automobilio pardavėju pasikvieskite draugą ar kitą artimą žmogų, kad jaustumėtės ramiau, be to tai sumažins apgaulės riziką.

Kaip atlikti bandomąjį važiavimą

Kai atvyksite į susitikimo vietą, pirmiausia turėtumėte išoriškai apžiūrėti jus dominančią transporto priemonę, ieškodami rūdžių dėmių, įbrėžimų, įdaužų ir kitų išorinių defektų, kurie galėtų atsirasti tiek dėl natūralaus nusidėvėjimo (ir automobilio amžiaus), tiek ir dėl autoįvykių. Taip pat įvertinkite ir automobilio padangų būklę, automobilio žibintus bei stiklus. Pažiūrėkite po automobilio kapotu, ar nėra jokių tepalo nutekėjimo žymių. Kai tai padarysite, galite pradėti bandomąjį važiavimą.

Įjunkite variklį ir kelias minutes luktelkite

Prieš jums sėdantis prie vairo, automobilio variklis turėtų būti šaltas. Jei pastebite, kad jis yra įkaitęs, yra tikimybė, kad pardavėjas tokiu būdu bando paslėpti kažkokią automobilio problemą.

Įjungę variklį, palaukite kelias minutes ir įsiklausykite į jo skleidžiamą garsą, kad įsitikintumėte, ar nesigirdi jokio kaukimo, ūžimo, tiksėjimo ar kitų neįprastų garsų. Variklis turi veikti tyliai ir sklandžiai.

Laukdami kol įšils automobilio variklis, įjunkite radiją, oro kondicionierių ir šildymą bei patikrinkite kaip veikia šios sistemos. Stebėkite ar prietaisų skydelyje neužsidega signalinės lemputės, įspėjančios apie galimus techninius gedimus. Jeigu visa tai patikrinę nepastebėsite jokių galimų automobilio veikimo sutrikimų, sureguliuokite vairuotojo sėdynę, šoninius ir galinio vaizdo veidrodėlius ir pradėkite bandomąjį važiavimą.

Automobiliu išvažiuokite į eismą

Pirmiausia automobilį turėtumėte išbandyti eisme, o ne automobilių stovėjimo aikštelėje, kurioje nėra jokio transporto priemonių judėjimo ir galimybės važiuoti didesniu nei dešimties kilometrų per valandą greičiu.

Dalyvaudami eisme bandomojo važiavimo metu stenkitės pajusti, kaip automobilis stabdo, kai spaudžiate jo stabdžius. Ar tai darant stabdžio pedalas yra pernelyg laisvas, per daug greitai atšoka, o gal tarsi „prilimpa“? Automobilio stabdžiai turi veikti greitai ir tiksliai – reaguoti akimirksniu vos tik pradedate stabdyti. Įsiklausykite į visus sklindančius garsus, kurie galėtų sufleruoti apie nusidėvėjusias stabdžių trinkeles ar kitus galimus techninius defektus.

Važiuodami atsižvelkite ir į tai, kaip automobilis rieda prastesniais keliais (ar jaučiate kiekvieną kelio duobutę ir kt.). Kartkartėmis sulėtinkite greitį ir įsiklausykite, ar nesigirdi jokio bildesio, kuris galėtų atsirasti dėl automobilio pakabos problemų. Nepraleiskite progos atlikti ir 90 laipsnių posūkius ir įsitikinti, kad automobilį galima pasukti sklandžiai ir nesunkiai. Jaučiamas didelis pasipriešinimas arba traukimas gali būti automobilio vairo ar pakabos problemų požymis.

Išbandykite automobilį važiuodami didesniu greičiu

Kai bandomasis važiavimas bus atliktas miesto gatvėmis, ateis metas išvažiuoti į automagistralę arba greitkelį (ar kitus kelius su asfalto ar betono danga), kur yra leidžiama važiuoti bent 90 km/h greičiu.

Važiuodami didesniu (tačiau tik leistinu) greičiu stebėkite, ar automobilis greitai įsibėgėja ir ar sklandžiai juda perjungiant skirtingas pavaras. Jei jaučiate, kad variklis „delsia“ – tai blogas ženklas.

Važiuodami kelis kartus pakeiskite kelio juostą – išvažiuodami iš pirmos į antrą ir atvirkščiai. Tai darydami atsižvelkite į tai, kaip automobilio vairas reaguoja į krypties pakeitimą važiuojant didesniu greičiu. Važiuojant automagistrale ar greitkeliu taip pat patartina įsiklausyti į girdimus garsus – cypimą, barškėjimą, ūžimą ir kt.

Automobiliu pavažiuokite ir stovėjimo aikštelėje

Galiausiai bandomąjį važiavimą užbaikite automobilių stovėjimo aikštelėje, kur galėtumėte išbandyti važiavimą atbulomis. Stebėkite, kaip automobilis manevruoja jį statant atbulomis įvairiomis kryptimis. Automobilis turi judėti sklandžiai. Perjungiant pavaras neturėtų girdėtis jokio pašalinio triukšmo – priešingu atveju tai galėtų būti pavarų dėžės gedimo ženklas.

Jeigu, atliekant bandomąjį važiavimą, neatsiranda jokių pašalinių garsų ir nekyla jokių nesklandumų, paprašykite pardavėjo jums pateikti automobilio istoriją (ar VIN numerį). Tuomet automobilį turėtumėte pristatyti į autoservisą, kad jo techninę būklę įvertintų patyrę automechanikai. Visi šie patarimai, jei jų laikysitės, gali padėti jums pasirinkti tinkamą transporto priemonę.

Straipsnį paruošė www.tuning-in.eu